Styl Hampton swoją nazwę zawdzięcza nadmorskim miejscowościom East Hampton i Southampton położonym na Long Island, oddalonej zaledwie dwie godziny drogi od Nowego Jorku.

www.beta.erealtymedia.com
Jest to ulubione wakacyjne miejsca zamożnych nowojorczyków. Mieszkańcy Manhattanu przyzwyczajeni na co dzień do luksusu nie chcieli z niego rezygnować nawet podczas wakacyjnego wypoczynku. Postanowili zabrać go ze sobą. Okazało się jednak, że zbyt wyrafinowany wystrój domów kłóci się z nadmorskim klimatem i wymaga złagodzenia mniej pretensjonalnymi elementami. W taki właśnie sposób zrodził się styl Hampton, który stał się połączeniem wakacyjnego klimatu z niewymuszoną elegancją.

www.bloglovin.com
Styl Hampton szybko znalazł swoich zwolenników zarówno w Ameryce jak i na innych kontynentach. Swoisty rozgłos zyskał w 2003 roku dzięki premierze filmu „Lepiej późno, niż później” (Something’s Gotta Give). Główna bohaterka Erika jest znaną i zamożną pisarką jak również właścicielką imponującej willi. Prace nad nową sztuką realizuje w pięknym gabinecie z widokiem na morze … ach, można się rozmarzyć. Jest to jeden z moich ulubionych filmów zarówno ze względu na wnętrze domu gdzie możemy zaobserwować Hamptons w pełnej krasie jak i humorystyczne perypetie bohaterów, w których rolę wcielają się genialni aktorzy (Diane Keaton i Jack Nicholson).

www.betweennapsontheporch.net

www.hookedhouses.net

www.pinterest.com
Wnętrza w stylu Hampton z jednej strony nawiązują do tradycyjnego stylu New York gdzie przestrzeń jest symetryczna i harmonijna a jednocześnie przypominają wakacyjne domki plażowe, niepozbawione elementów rustykalnych. Zestawione meble oraz dekoracje na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie jakby do siebie nie pasowały jednak w efekcie tworzą przytulne i niezwykle szykowne wnętrze.

www.yourspacefurniture.com

www.sandandsisal.com

www.theturquoisehome.com
Bliskość morza stała się naturalną inspiracją w kwestii doboru, materiałów i elementów dekoracyjnych. Nieodzowną cechą są motywy marynistyczne: liny, kotwice, latarnie, wiosła, wzór w pasy, ale również ornamenty geometryczne jak np. marokańskie mozaiki. Do tego wszystkiego skarby wyłowione z morza: rozgwiazdy, muszle, koralowce. Ściany zdobią czarno-białe zdjęcia i obrazy.

Niezwykle istotną rolę w stylu Hampton odgrywa oświetlenie. Zazwyczaj przestrzeń jest podzielona na strefy tworząc nastrojowy klimat. Górne lampy i żyrandole znajdują się nad strefą wypoczynkową, stołem oraz wyspą kuchenną. Oświetlenie boczne stanowią kinkiety często uwydatniając wiszące na ścianach obrazy lub galerie zdjęć. Dodatkowo wszelkie stoliki, konsolki i komody zdobią lampy z jasnymi abażurami oraz strojnymi podstawami wykonanymi ze szkła lub ceramiki nierzadko udekorowanej w marokańskie wzory. Nie brakuje też miejsca dla lamp stojących na podłodze. W przypadku oświetlenia również króluje eklektyzm. Są to np. tradycyjne żyrandole świecznikowe, czarne – rustykalne, również takie o geometrycznych kształtach w kolorze błyszczącego srebra lub złota. Ponadto szklane klosze przypominające latarenki morskie lub wyplatane z wikliny.
Kolorystyka również jest zaczerpnięta z nadmorskich krajobrazów, nawiązuje do kolorów piasku i morza. Tonacja zazwyczaj spokojna, pastelowa, a gama barw oscyluje wokół piaskowych beży, błękitów, turkusu, różnych odcieni niebieskiego, aż po granat a wszystko to połączone z bielą.

https://pl.pinterest.com/pin/760193612098323048/
W stylu Hampton używa się zazwyczaj szlachetnych materiałów tj. naturalne drewno, szkło, lśniące srebro, w tkaninach przeważają aksamit, żakard rzadziej jedwab, które zestawione są z lnem czy bawełną.

Co zaś z meblami?
We wnętrzu pojawia się eklektyzm, który przejawia się zestawieniem różnych styli np. nowoczesne eleganckie kanapy z zabytkową konsolą lub kredensem. Nie razi plażowy wyplatany fotel obok ludwika czy vintage’owego stolika. Obok siebie stoją meble nowe i stare. Wokół wypoczynkowej strefy centralnej znajduje się całe mnóstwo stolików bocznych, które muszą pomieścić wszechobecne lampy i eleganckie bibeloty. Cechą charakterystyczną jest zestawienie mebli wypoczynkowych w różnych stylach i kolorach.


1. Ramses sofa – www.vente-uniqe.com; 2. stolik boczny modern hampton – www.sweetliving.pl; 3. fotel Nicolas wings – www.loveleybaskets.pl; 4. stolik hampton beach – www.allegro.pl

1. sofa hampton – www.onemarket.pl; 2. santosa silver riviera maison – www.sweetliving.pl; 3. fotel uniqe – www.decoria.pl; 4. stolik baker’s – www.premiumdecor.pl
Jako dekoracje okienne pojawiają się shuttersy, są to białe drewniane wewnętrzne okiennice. Alternatywą dla nich mogą być plecione rolety oraz długie, białe, półprzeźroczyste zasłony.

www.blog.sunbrella.com

www.taylorntaylor.com
Kuchnia
Elementem strefy dziennej zazwyczaj jest otwarta, przestronna kuchnia, toteż musi łączyć się z salonem stylistycznie tworząc spójną całość. Kuchnie są utrzymane w jasnych barwach. Klasyczne, drewniane fronty szafek kuchennych charakteryzują się tradycyjną ramką, nawiązującą do stylu shaker.

www.hamptonsstyle.com.au
W kolorystyce mebli dominuje biel, chociaż często pojawia się połączenie bieli z kontrastującym kolorem np. wyspy. Może to być niebieski, szary, turkusowy lub rozbielone drewno przypominające to wyrzucone przez morze.

www.bakedinthesouth.com

www.thelilypadcottage.com

www.kuchenny.com.pl
Niezaprzeczalnie szafki kuchenne pokrywa kamienny blat, zazwyczaj z tradycyjnym wzorem włoskiego marmuru Calcatta lub Carrara.

www.stefanasilber.com

www.stoneadd.com
Przestrzeń nad blatem zdobią ceramiczne lub kamienne płytki jak również mozaiki w jasnych pastelowych odcieniach i przeróżnych kształtach tj. prostokąty, kwadraty, heksagony, arabeski, jodełki.


www.kamperki.com
Znając już charakter stylu Hampton na przykładzie strefy dziennej warto również zerknąć na aranżację innych pomieszczeń.
Gabinet

www.onekindesign.com

www.homebeautiful.com.au

www.classiccasualhome.com

www.angelamariemade.com
Sypialnia
Sypialnia w stylu hampton to przede wszystkim łóżko, duże, wygodne, najczęściej z wysokim tapicerowanym wezgłowiem, jako obietnica komfortowego wypoczynku. Łóżko zdobi duża ilość starannie dobranych poduszek, narzut i pledów, a nad nim najczęściej wisi lustro lub obrazy. Jak w każdej sypialni obowiązkowo muszą znaleźć się szafki nocne z lampkami, przytulny dywan i zasłony. Pozostałe meble mogą stanowić komoda, fotele, toaletka lub konsolki.

www.monicawantsit.com

www.boredart.com

www.settingforfour.com

www.citrineliving.com
Łazienka

www.homebunch.com

www.houseofturquoise.com

www.hamptonsstyle.com.au

www.sblonginteriors.com
Pokój dziecięcy

https://www.instagram.com/p/BnKAbDEgprt/

https://www.pufikhomes.com/en/2016/06/stilnyie-detskie-ot-serena-lily/

www.houseofturquoise.com

www.lagunabeachmagazine.com/room-grow/